Kim jest copywriter?
- Emilia Czajkowska
- 14 sty 2016
- 1 minut(y) czytania

Już sama nazwa copywriter może nam wiele zdradzić o charakterze tej nowej i popularnej profesji.
Jak zapewne wszyscy wiedzą, nazwa copywriter pochodzi z języka angielskiego i składa się z dwóch członów: copy - czyli kopiować i writer - czyli pisarz.
W tym miejscu koniecznie muszę podkreślić, że copywriter nie ma nic wspólnego z kopiowaniem cudzych tekstów, a wręcz przeciwnie. Plagiatowanie jest w tym fachu surowo zakazane, a ktoś, kto pokusi się na skopiowanie cudzych treści może zostać surowo napiętnowany, przez zleceniodawcę.
Pewnie wielu z was myśli sobie: "jeśli tak jest, to po co w nazwie występuje człon copy?" Tak więc już śpieszę z wyjaśnieniem tej kwestii. Otóż w zawodzie copywritera kopiowanie oznacza, że wykorzystuje on cudze teksty, do tego, aby pozyskać z nich informacje niezbędne do zredagowania własnych treści. Jest to tak zwane twórcze kopiowanie, o ile w ogóle można nazwać to kopiowaniem.
Teraz wyłonił nam się cały obraz zawodu copywritera. Widzimy, że redaguje on, na zlecenie, teksty z różnorodnej tematyki, opierając się o dostępne źródła. Złośliwi mogą powiedzieć tutaj, że zadanie copywritera polega na robieniu tzw. "montażowni gramatycznej", jednak nie jest to do końca prawda.
Sama znajomość zasad gramatyki, czy ortografii nie wystarczy, by móc marzyć o karierze w copywritingu. Potrzeba do tego również tak zwanego "lekkiego pióra" i doskonałej umiejęstności przekuwania myśli, czy zdobytej wiedzy w wartościową treść.
Warto mieć również głowę pełną nowych pomysłów, gdyż copywriting nie jest tylko zwykłym parafrazowaniem gotowych artykułów, ale też bardzo często wymyślaniem tekstów i chwytliwych haseł reklamowych.
Comments